טיפול בתנועה

קצת על תרפיה בתנועה:

הטיפול באמצעות אומנויות ייחודי בכך שהוא מחבר בין שפת ההבעה היצירתית ופיסיולוגית לבין תיאוריות פסיכולוגיות ויוצר מפגש חדש הנשען על ההנחה כי הגוף והנפש שזורים זה בזו, ולפיכך, ניתן לטפל בקשיים נפשיים דרך הגוף, דרך התנועה.

תרפיה בתנועה הוא מקצוע חדש יחסית, התאחדות אמריקאים לתרפיה במחול נוסדה בשנת 1966, ומגדירה תרפיה במחול כשימוש פסיכותרפויטי בתנועה.

התהליך הטיפולי מאפשר להתגבר על מחסומים ולהביע את הפחדים, המשאלות והפנטזיות שלו בשפה סימבולית ומשחקית. האמצעים היצירתיים מסייעים בהחצנת קונפליקטים פנימיים לתוך דימוי ויזואלי ומאפשר שחרור של חוויות מודחקות. כך, נוצרת אינטגרציה בין העולם הפנימי לבין העולם החיצוני ומתפתחת מודעות עצמית. הצמיחה האישית מואצת עם הרחבת ערוצי ההבעה.

במהלך הטיפול נוצרת תנועה ספונטנית של המטופל, אל מול תנועה מכוונת של המטפל. התנועה מאפשרת חוויה מוחשית וראשוניות ב"כאן ועכשיו" , בתוך המסגרת הטיפולית, מאפשרת יצירת קשר פנימי לחוויות מוקדמות ביותר ועיבודן מחדש.

באמצעות המשחק, חווית התנועה ורכישת מיומנויות תנועתיות ניתן לשפר את סכמת הגוף ותחושת העצמי, התורמת למטופל ביכולת הבעת רגשות , הבנתם ויציאה מתבניות חשיבה.

הטיפול נערך באופנים שונים: פרטני, הורה- ילד, קבוצות קטנות, מלווה בהדרכת הורים, ובעת הצורך נערכות פגישות עם המסגרת החינוכית של הילד.

טיפול בתנועה
טיפול בתנועה